Za niska kwota wolna od podatku zabija gospodarkę

Czym jest kwota wolna od podatku?

To kwota dochodu (naszych zarobków) niepowodująca obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Tym samym osoby uzyskujące dochód mieszczący się w tej kwocie są zwolnione z podatku dochodowego.

Sens kwoty wolnej od podatku jest tylko taki, żeby nie opodatkowywać tych dochodów, które zapewniają jakieś minimum egzystencji.

Minimum egzystencji to wysokość dochodu, poniżej której człowiek ma problem z zaspokojeniem podstawowych potrzeb, co w dłuższym okresie prowadzi do wyczerpania organizmu, a w konsekwencji krótszego życia. Obecnie wynosi ono około 600 zł na osobę.

Jak to się ma do kwoty wolnej? Kwota wolna wynosi w skali roku 3091 zł  (w rozbiciu na miesiące około 258 zł). Widać tym samym, że kwota wolna jest o połowę mniejsza niż minimum egzystencji, czyli taki poziom dochodu, poniżej którego zaczyna się w zasadzie niemożność życia w sensie biologicznym, bo nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie tych podstawowych artykułów, które utrzymają  nas przy zdrowiu. Powiedzmy sobie otwarcie, to jest najniższa kwota wolna w Europie we wszystkich krajach, w których podatki mają charakter progresywny.

W Polsce kwota wolna od podatku jest m.in. :

- 24x mniejsza niż w Hiszpanii

- 15x mniejsza niż w Wielkiej Brytanii

- 21x mniejsza niż w Finlandii

- 5x mniejsza niż w Chorwacji

- 7x mniejsza niż w Grecji

Kwota wolna od podatku to instrument podatkowy niewykorzystywany w Polsce. Jest to duży błąd gdyż może on korzystnie wpłynąć na gospodarkę.

Kwota wolna od podatku sprzyja przede wszystkim rozwojowi. Państwa które decydują się na wysokie kwoty wolne od podatku doskonale zdają sobie sprawę z tego, że większość biznesów tworzy się małymi kroczkami i wiele firm w pierwszym okresie działalności potrzebuje inwestycji. Dopiero po jakimś czasie zdobywa się doświadczenie, markę i zarabia pieniądze. Dlatego też warto nie obciążać młodych przedsiębiorców podatkami i pozwolić im na rozwój.

Niestety w Polsce kwota wolna od podatku nie spełnia swojej funkcji. Są dwa powody, które na to wpływają:

1. Kwota wolna od podatku jest po prostu niska- 3091zł rocznie nie pozwoli komukolwiek na jakąkolwiek egzystencję. To skutkuje tym, że każdy początkujący przedsiębiorca czy pracownik zmuszony jest od razu wchodzić w strefę płacenia relatywnie wysokich podatków.

2. W Polsce nie ma jakiejkolwiek kwoty wolnej, która zwalniałaby nas z płacenia składek od pracy (ZUS, zdrowotna). Mniejszy ZUS przez 2 lata nie rozwiązuje problemu, bo nadal to jest ok. 500zł miesięcznie opłat za to, że chcesz pracować na własny rachunek.

 

Brak właściwej wysokości kwoty wolnej od podatku zabija wiele pomysłów na biznes już u samych podstaw. Osoby chcące założyć własną firmę boją się wejść samodzielnie na rynek pracy. Brak doświadczenia, utrudnione i zagmatwane procedury w połączeniu z niepewnością finansową sprawiają, że łatwiej jest podjąć decyzję o wyjeździe z kraju czy też pracy poniżej kwalifikacji niż założyć ze znajomymi małą firmę. W całej Europie przedsiębiorcy zastanawiają się jak inwestować i zarabiać na siebie i rodzinę. W Polsce zastanawiamy się, czy zarobimy na ZUS i podatki.

Co prawda w wielu krajach podatek dochodowy jest o wiele wyższy jednak wyższa jest też kwota wolna od podatku a ponadto wysokie podatki rekompensowane są ulgami, w tym od kredytów mieszkaniowych i dojazdu do pracy.

Podziel sie artykułem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>