Firma na próbę według CEIDG

Co jakiś czas słyszymy o projektach zmian ustaw celem wprowadzenia tzw. firmy na próbę. Projekty te zawierały wiele pięknych postulatów ułatwienia początkującym przedsiębiorcom startu na rynku.

Między innymi chodziło o brak obowiązku płatności ZUS czy ulgi podatkowe.

Niestety, kolejne projekty zostawały odrzucone przez Sejm i wygląda na to, że ta instytucja która ma się całkiem nieźle w Wielkiej Brytanii w Polsce nieprędko zostanie wprowadzona.

Rozwiązanie dla tego problemu możemy znaleźć jednak na stronie CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej), która pokazuje niedoświadczonym przedsiębiorcom jak mogą założyć „Firmę na próbę”.

Nie dajcie się jednak zwieść. Dla mnie to rozwiązanie jest raczej z kategorii ponurego żartu.

Według CEIDG najlepszym rozwiązaniem jest założenie działalności gospodarczej , a następnie jej ZAWIESZENIE.

Poniżej na stronie znajdziemy same pozytywy zawieszenia działalności.

Ma się prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, ma prawo osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej.

W praktyce musiało to wyglądać chyba tak, że po wykonaniu zlecenia szybko należy zawiesić działalność (na minimum miesiąc) i dopiero wtedy próbować ściągać należności. Co nie ma sensu, bo prowadzenie działalności gospodarczej polega przecież na ciągłości i przyjmowaniu kolejnych zleceń na różnym etapie wykonywania tych wcześniejszych.

Ponadto zawieszenia działalności gospodarczej mogą dokonać tylko przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników, na okres od minimum 30 dni do 24 miesięcy. Głównym skutkiem zawieszenia działalności, jest to, że przedsiębiorca nie może w tym czasie wykonywać działalności gospodarczej i osiągać z niej bieżących przychodów.

Należy też pamiętać o ewentualnym terminowym zawieszeniu (najpóźniej z pierwszym dniem miesiąca od którego zawieszasz), aby nie wejść w kolejny miesiąc, gdyż data zawieszenia nie może być wcześniejsza niż dzień złożenia wniosku. W szczególności należy uważać na przełom miesiąca, który przypada w weekend (niezbędne jest złożenie wniosku w urzędzie gminy z wyprzedzeniem albo wypełnienie i podpisanie go elektronicznie). Wskazana data rozpoczęcia zawieszenia lub wznowienia może być przyszła (późniejsza niż dzień złożenia wniosku).

Możecie to sobie wyobrazić w praktyce? Bo ja jakoś nie.

 

Kto nie wierzy niech sprawdzi :)

https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/?D;538502e1-e294-42e9-b76f-eb042acfe782

Podziel sie artykułem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>