Przedsiębiorco! Czy masz już kasę fiskalną?

Czy wiecie, że…?

W wyniku wejścia w życie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących od 1 stycznia tego roku m.in. wszyscy lekarze i fryzjerzy są zobowiązani do zainstalowania kas fiskalnych. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że wprowadzone zmiany są wynikiem postulatów organów podatkowych i konsumentów.

Został utrzymany limit obrotu (20.000 zł), powyżej którego przedsiębiorca jest zobowiązany do stosowania kasy fiskalnej, oraz sposób jego proporcjonalnego obliczania. Uszczuplona została lista usług, które są zwolnione z omawianego obowiązku.

Obowiązkowi ewidencji na kasach fiskalnych bez względu na wysokość osiąganych obrotów od 1 stycznia podlega sprzedaż perfum i wód toaletowych oraz zapisanych i czystych nośników danych cyfrowych i analogowych. Kasy będą musiały też zainstalować warsztaty motoryzacyjne, wulkanizatorzy, stacje badań technicznych pojazdów ale także lekarze, dentyści, doradcy podatkowi, prawnicy (z wyjątkiem notariuszy i prawnicy świadczący pomoc z urzędu jednak tylko co to tych czynności), zakłady fryzjerskie i kosmetyczne.

Ponadto zwolnienie straciły zakłady gastronomiczne, zarówno stacjonarne, jak i zajmujące się usługami cateringu (z wyjątkiem usług świadczonych na pokładach samolotów lub w stołówkach szkolnych czy uczelnianych).

Na szczęście  przedsiębiorcy, którzy będą musieli instalować kasy fiskalne, mają czas na dostosowanie się do nowych obowiązków- do 1 marca.

Blisko dwa miesiące na wprowadzenie kas będą też mieli podatnicy, którzy rozpoczną prowadzenie działalności objętej ewidencją po 1 stycznia 2015 r.

Zdaniem MF regułą powinno być ujawnianie obrotów na kasie i wydawanie paragonów. Resort finansów dąży do tego, aby odstępstw od tej generalnej zasady było jak najmniej, niemniej zmiany są wprowadzane stopniowo.

Ministerstwo podkreśla, że ewidencjonowanie obrotów na kasie jest korzystne zarówno dla budżetu, dla samych przedsiębiorców, jak i dla konsumentów. Świadczy nie tylko o tym, że podatnik rzetelnie rozlicza się z fiskusem, ale także o tym, że postępuje uczciwie wobec swoich konkurentów. Dodatkowo konsumentom paragon fiskalny daje możliwość dochodzenia swoich praw w przypadku reklamacji.

Jednocześnie Ministerstwo zdecydowało też o odebraniu zwolnienia dla podatników świadczących usługi okazjonalnie dla niewielkiej liczby odbiorców. Zgodnie z poprzednimi przepisami kasy nie musiał stosować podatnik, którego liczba świadczonych rocznie usług udokumentowanych fakturami nie przekroczyła 50, a liczba odbiorców była mniejsza niż 20.

Taka zmiana podyktowana jest niejednokrotnym ukrywaniem przez podatników rzeczywistych obrotów z działalności. Uznano zatem w tym zakresie za wystarczający tytuł zwolnieniowy wynikający z limitu obrotów.

Zgodnie z generalną zasadą wszyscy podatnicy, którzy prowadzą sprzedaż towarów i usług na rzecz osób fizycznych powinni zacząć stosować kasy fiskalne, jeżeli ich obroty przekroczą 20 tys. zł, lub proporcjonalnie niższą kwotę w przypadku podatników, którzy rozpoczęli działalność w trakcie roku. Minister finansów w rozporządzeniach wskazuje, jaka sprzedaż może być zwolniona ze stosowania kas, a jaka musi być ewidencjonowana bez względu na wysokość obrotów.

Do limitu 20 tys. złotych nie będzie liczona sprzedaż towarów, które zgodnie z ustawą o PIT przedsiębiorca zaliczył do środków trwałych, sprzedaż wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także sprzedaż nieruchomości. Transakcje takie będą jednak musiały być udokumentowane fakturą.

Kto jest zwolniony?

Obecnie zwolniona z ewidencjonowania przy pomocy kasy fiskalnej jest m.in. sprzedaż energii elektrycznej, usługi telekomunikacyjne, ubezpieczeniowe i finansowe, oraz usługi wiązane z obsługą rynku nieruchomości, czy sprzedaż wysyłkowa (gdy płatność następuje na rachunek bankowy). Ze zwolnienia związanego z obrotami w wysokości 20 tys. zł nie mogą natomiast korzystać taksówkarze, czy przedsiębiorstwa świadczące usługi przewozu pasażerskiego.

Skutki?

Resort finansów szacuje, że zmiany dotkną ok. 70 tys. podmiotów i pozwolą na zwiększenie wpływów do budżetu państwa o ponad 90 mln zł.

Najmocniej te zmiany odczują mali przedsiębiorcy. Ustawodawca rozszerzył ten katalog, ponieważ w jego przekonaniu pewne branże i pewne zawody są narażone na zwiększanie się szarej strefy.

Na dostosowanie się do zmian przedsiębiorcy będą mieć czas do 1 marca. Zakup kas będzie refundowany – nawet w 90 %, ale nie więcej niż 700 zł.

Wielu przedsiębiorców wskazuje jednak, że rozwiązania zastosowane w nowym rozporządzeniu nie tylko zwiększają biurokrację i kontrolę w negatywnym znaczeniu Państwa nad obywatelami ale także prowadzą do sytuacji w której jedynymi zadowolonymi z tej sytuacji będą producenci kas fiskalnych.

 

Pełen tekst rozporządzenia znajdziecie tutaj:

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20140001544

Podziel sie artykułem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>