L4 -zamiast papierka elektroniczny program?

Nie jest tajemnicą, że część pracowników nadużywa zwolnień lekarskich.

źródło obrazka: http://ocdn.eu

Z myślą o takich właśnie osobach, Zakład Ubezpieczeń Społecznych postanowił wymienić papierowe L4 na elektroniczny program, który pozwoli natychmiast sprawdzić, czy dana osoba nie udaje choroby.

Za pomocą elektronicznego programu lekarz będzie miał wgląd do wszystkich dotychczasowych nieobecności pacjenta w pracy z powodu choroby.

Po drugie, pracownik nie będzie musiał osobiście dostarczać zwolnienia pracodawcy, bo ten będzie miał do niego dostęp natychmiast po wystawieniu, podobnie jak ZUS. Obecnie pracownik ma 7 dni na dostarczenie zwolnienia lekarskiego do zakładu pracy i w efekcie informacja o chorobie dociera do firmy praktycznie po zakończeniu zwolnienia, więc trudno skontrolować, czy pracownik faktycznie jest chory.

Program ma ruszyć na początku 2014 roku. W pierwszym okresie równolegle obowiązywać będą obydwa systemy – zarówno ten elektroniczny, jak i papierowy. Natomiast w 2015 roku elektroniczny system będzie już obowiązkowy.


ZUS liczy, że dzięki nowemu systemowi może zaoszczędzić nawet 180 mln zł rocznie. Zakład w 2012 r. wydał na zasiłki ponad 12 mld zł. I na skontrolowane 620 tys. osób, które je pobierały, zakwestionował wypłaty w prawie 1/10 przypadków.

 

Podziel sie artykułem

Możliwość komentowania jest wyłączona.