Więcej formalności niż ryb

 

Po głębszej analizie przepisów dotyczących wędkarzy nasuwa się tylko jedno pytanie. No i jak tu na wakacje zabrać cały ten sprzęt na jeden dzień łowienia?

Chyba każdemu z nas wędkarstwo kojarzy się z mała łódeczką kiwającą się spokojnie na wodzie, której wyposażenie stanowią dwa wiosła, a przy pomyślnych wiatrach kamizelki ratunkowe.

Przede wszystkim to relaks i odpoczynek, a nic nie potrafi zburzyć wypoczynku jak zbędne formalności.

Źródłem tych problemów stanowi definicja pojęcia „statek” zmieszczona w art.5.1.1 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej.

Statek to urządzenie pływające o napędzie mechanicznym lub bez napędu mechanicznego, w tym również prom, wodolot i poduszkowiec, przeznaczone lub używane na śródlądowych drogach wodnych do m.in. także połowu ryb i uprawiania sportu lub rekreacji.

Jak łatwo zauważyć ustawa do jednego worka wrzuciła wszystkie jednostki pływające, w tym także te wędkarskie, praktycznie  w żaden sposób ich nie klasyfikując, choćby ze względu na ich rozmiar.

Konsekwencją takiej definicji jest  obowiązek rejestrowania KAŻDEJ łódki wędkarskiej oraz posiadania przy sobie odpowiednich dokumentów, bosaka, lornetki, megafonu lub tuby, koła i pasów ratunkowych oraz nietonącej linki.

Dlaczego jest tego aż tyle?

Zgodnie z:

1)      1) rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 5 listopada 2010 r. w sprawie wymagań technicznych i wyposażenia statków żeglugi śródlądowej oraz upoważniania podmiotów do wykonywania przeglądów technicznych statków

2)      2) ustawą  z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej

każdy statek powinien mieć na wyposażeniu powyższy sprzęt. Natomiast jak wcześniej wspominaliśmy ustawa nie wyłącza w żaden sposób łódek wędkarskich z definicji statku, przepisy te dotyczą WSZYSTKICH.

Warto również wspomnieć o bolesnych sankcjach zawartych m.in. w ustawie z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych za prowadzenie takiej łódki pod wpływem alkoholu. Tym samym trzeba zapomnieć o małym piwku na rybach.

Należałoby się chyba zastanowić czy o właśnie o takie uregulowania chodziło ustawodawcy. Jak na razie w łódce wędkarskiej zmieści się wszystko oprócz samych wędkarzy.

 Ustawa z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 5 listopada 2010 r. w sprawie wymagań technicznych i wyposażenia statków żeglugi śródlądowej oraz upoważniania podmiotów do wykonywania przeglądów technicznych statków

Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych

Podziel sie artykułem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>