Nowa ustawa- koniec z limuzyną dla VIP-ów?

Nowa ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym to nieoczekiwany rykoszet wprowadzony po to, żeby zlikwidować pseudotaksówki. Niestety, w jej efekcie tuż przed Euro 2012 sprzed hoteli w Polsce znikną limuzyny wożące najważniejszych gości. Ten sam los spotka nowożeńców – nie pojadą do ślubu limuzyną z kierowcą.

W związku z licznymi problemami wynikającymi z niejasnych przepisów ustawy o transporcie drogowym w wielu dużych aglomeracjach miejskich funkcjonowały firmy wykonujące przewozy osób pojazdami nie będącymi taksówkami. Zgodnie z celem ustawy o transporcie drogowym, którym jest regulacja i równouprawnienie wszystkich podmiotów wykonujących przewozy drogowe, dokonano zmian w treści ustawy. W związku z tym w dniu 07.03.2011r. ogłoszono ustawę o zmianie ustawy o transporcie drogowym ( Dz. U. z 2011r. Nr 48 poz 247.) Wchodzi ona w życie w dniu 07.04.2012r. Najważniejsze zmiany w zakresie wykonywania przewozów taksówkowych prezentują się następująco.

Ustawodawca zakazuje wykonywania przewozów okazjonalnych pojazdami konstrukcyjnie przeznaczonymi do przewozu do siedmiu osób łącznie z kierowcą. Tym samym zamyka możliwość wykonywania pseudo-przewozów szerokiej gamie pojazdów osobowych, które wykonywały przewozy okazjonalne z pominięciem konieczności uzyskania licencji na wykonywanie transportu drogowego osób taksówką. W okresie przejściowym wszyscy przewoźnicy, którzy do momentu wejścia w życie zmiany do ustawy o transporcie drogowym wykonywali przewozy okazjonalne osób pojazdami osobowymi będą mogli je nadal wykonywać do dnia 07.04.2012r.

Przewóz okazjonalny pojazdem osobowym o przeznaczonym do przewozu do 7 osób łącznie z kierowcą będzie możliwy tylko dla pojazdów zabytkowych. Oznacza to spore problemy dla firm trudniących się np. wynajmem razem z kierowcą limuzyn do przewozu nowożeńców. Jest to typowa usługa transportowa. Od 07.04.2012r. taka usługa będzie mogła być wykonywana albo pojazdem zabytkowym albo pojazdem konstrukcyjnie przeznaczonymi do przewozu powyżej siedmiu osób łącznie z kierowcą.

Wykonywanie przewozów okazjonalnych pojazdem konstrukcyjnie przeznaczonymi do przewozu do siedmiu osób łącznie z kierowcą jest zagrożone  karą administracyjną 15.000 zł.

Oczywiście rozwiązaniem dla hoteli, które dotychczas oferowały swoim gościom samochód z kierowcą jest wynajęcie taksówki. Jednak rozwiązanie to nie ma zastosowania w przypadku wynajmu samochodu na cały dzień czy też gości VIP, którzy chcą mieć pewność, że będą jechać samochodem ekskluzywnym, z klimatyzacją, z kierowcą, który dobrze zna miasto. W innych krajach w takim wypadku wynajmuje się samochód z kierowcą, a nowe prawo takie rozwiązanie wyklucza. Generalnie uchwalona ustawa kreuje absurdalną sytuację.

Nasza propozycja:

Popełniony błąd wydaje się na szczęście prosty do naprawienia. Wystarczy bowiem, w ustawie, do pojazdów świadczących przewóz okazjonalny dodać limuzyny jednocześnie umieszczając w regulacji stosowną ich definicję by uniknąć nieporozumień interpretacyjnych.

 

 

Ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym (Dz.U. 2011 nr 48 poz. 247)

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20110480247

Podziel sie artykułem

Możliwość komentowania jest wyłączona.