Poker- hazard czy inteligentna rozrywka

Poker – gra karciana, rozgrywana talią składającą się z 52 kart, której celem jest wygrana dzięki skompletowaniu najlepszego układu lub za pomocą tzw. blefu. W pokerze duże znaczenie odgrywa losowość jednak należy pamiętać, że rachunek prawdopodobieństwa oraz aspekty psychologiczne odgrywają także znaczącą rolę.

Źródło obrazka – http://www.logo24.pl

Liczba graczy przy jednym stole ograniczona jest jedynie liczbą kart w talii, jednakże nie może być mniejsza niż dwóch. W praktyce nie gra się więcej niż w dziesięć osób. Historia pokera nie jest jednoznaczna. Jako pierwszy grę w pokera opisał Jonathan H. Green w 1834 roku. Była ona popularna wśród pasażerów statków, które pływały po rzece Missisipi. Dziś poker jest jedną z najpopularniejszych gier karcianych. Telewizja transmituje turnieje pokerowe, a w Internecie wiele firm oferuje pokoje do gry w pokera online. Środowisko najlepszych graczy jest popularne i znane. W największej pokerowej imprezie świata – World Series of Poker w 2005 roku wzięło udział 23000 graczy. W roku 2007 w głównym turnieju uczestniczyło 6358 graczy a zwycięzca otrzymał 10 mln dolarów.

Uchwalona 19 listopada 2009r. ustawa o grach hazardowych wprowadziła niesprawiedliwy i nieuzasadniony podział na rynku hazardu w Polsce. Wrzuciła poker do jednego worka razem z grami losowymi. W skutek czego  zaprzestano organizować w Polsce turnieje. Wcześniej takie rozgrywki ściągały z całego świata kilkaset osób. Przyczyniało się to promocji kraju i miast organizatorskich, a także napędzało sektor usługowy. Obecnie Polska jest białą plamą na mapie pokerowych rozgrywek. Niekorzystne opodatkowanie turniejów pokerowych w ustawie hazardowej z 2009 r. sprawiło, że Polskę omijają międzynarodowej klasy wydarzenia, np. turnieje pokera – European Poker Tour.

Oczywiście istnieją turnieje w kasynach, jednak podatek od wygranej wynosi 25%, a dodatkowe 10% bierze organizator. Dla porównania w Anglii podatek wynosi on 3% a w Austrii nie ma go w ogóle.

W myśl obecnej regulacji, gra w pokera na pieniądze w Internecie jest prawnie zakazana. Mimo to istnieje wiele portali na których jest to możliwe. Strony takie umieszczane są na zagranicznych domenach przez co usunięcie ich jest niemożliwe. Gracze z wygranych nie odprowadzają podatku ponieważ narażałoby to ich na zarzut prania pieniędzy(legalizacja dochodów pochodzących z nielegalnych źródeł).

Art.2 ustawy hazardowej określa, że grami losowymi są gry o wygranej pieniężnej lub rzeczowej, których wynik w szczególności zależy od przypadku, a warunki gry określa regulamin. Wśród tych wymieniony jest również poker, jako gra losowa. Brak definicji pokera powoduje, że w pojęciu w jakim jest on używany w ustawie, mieści się wszystko co jest jakąkolwiek formą jego odmiany. Istnieją odmiany pokera, w których szczęście gra kluczową rolę (np. poker przeciwko kasynu). Jednakże istnieją także takie, gdzie wynik od szczęścia zależy w bardzo małym stopniu, gdyż kluczowe są umiejętności graczy. Ma to m.in. znaczenie w kwestii odpowiedzialności osoby oskarżonej o złamanie przepisów ustawy za niezgodne z prawem organizowanie gry pokera. Może ona co prawda wykazywać przed sądem, iż w rzeczywistości gra, którą organizowała nie podlega pod ustawę, gdyż jej wynik nie zależy w szczególności od szczęścia, jednakże jest to trudne i długotrwałe w czasie. Ponadto zauważyć należy, że poker, który opiera się na umiejętnościach graczy, podobny jest w tym zakresie do brydża. Gra ta zależy w dużym stopniu od umiejętności graczy, ale również od szczęścia. To, że poker jest grą umiejętności, potwierdzają wyroki sądów w niektórych krajach, np. w Szwecji. Porównywanie, więc pokera do gier, takich jak ruletka, automaty czy black jack, jest nadużyciem albo świadczy o pewnej niekompetencji. Dostrzegalna jest także pewna niekonsekwencja w rozumowaniu ustawodawcy. Jeśli poker rodzi aż tak poważne zagrożenia, dlaczego jest on wciąż legalny w kasynach, a gra on-line czy w pubie jest zakazana? To właśnie gra w kasynie bardziej odbierana jest przez społeczeństwo jako związana z hazardem.

W połowie czerwca prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o grach hazardowych. Zakłada ona m.in. zakaz organizowania i uczestnictwa w grach hazardowych w Internecie, z wyjątkiem zakładów wzajemnych. Niestety nowa wersja ustawy nie uwzględnia żadnego z postulatów i argumentów przytoczonych przez polskie środowisko pokerowe na etapie prac nad nowelizacją.

Wiceminister finansów Jacek Kapica tłumaczy, że ograniczenia dotyczące pokera wynikają z zagrożeń społecznych, jakie niosą za sobą gry hazardowe. Obecnie obowiązujące przepisy ustawy o grach hazardowych mają realizować przede wszystkim cel społeczny – ochronę przed uzależnieniami, ochronę nieletnich oraz ograniczanie szarej strefy . Zdaniem wiceministra to, że poker jest grą losową, zostało potwierdzone w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 18 kwietnia 2011 r.(od którego Polska Federacja Pokera Sportowego złożyła skargę kasacyjną), a także fakt, że jest on uznawany za grę losową także na Łotwie, Litwie, Węgrzech, w Portugalii, Szwecji, Belgii, Finlandii, Niemczech, Szwajcarii, Chorwacji, Słowenii, Wielkiej Brytanii, Republice Czeskiej oraz we Francji. Przywołuje też wyrok Szwajcarskiego Trybunału Konstytucyjnego z 20 maja 2010 r., zgodnie, z którym „gra w pokera opiera się w przeważającej mierze na rozdaniu kart”. „W ograniczony sposób na umiejętnościach dotyczących sposobu gry osób grających przeciwko sobie, tzn., że jest określona przez słabo kontrolowane, zależne od przypadku czynniki”.

Nie sposób polemizować z pewnym czynnikiem losowości towarzyszącemu rozdaniu kart. Jednak taki sam jego współczynnik występuje w innych grach karcianych jak np. legalnym brydżu. Nie wspominając już o popularnym w Polsce toto-lotku, który mimo, iż jest bezspornie grą losową jest całkowicie legalny i zdaniem ustawodawcy wolny od uzależnień co rodzi pewną sprzeczność w jego rozumowaniu.  Nie sposób odmówić grze w pokera elementów strategii i logiki, które pozwalają na ocenę prawdopodobieństwa wygranej i najlepszej konfiguracji kart. Na rynku istnieje wiele podręczników dotyczących taktyk i strategii, a także umiejętności wykorzystania w rozgrywce rachunku prawdopodobieństwa. Podobnie jak w legalnym obstawianiu wyników meczów czy gonitw koni grający kierując się pewną wiedzą i doświadczeniem jest do pewnego stopnia w stanie przewidzieć wygraną. Autorzy badania Steven D. Levitt i Thomas J. Miles z National Bureau of Economic Research Uniwersytetu Chicago o roli umiejętności przeciwko szczęściu w pokerze, opartego na statystycznych wynikach ostatniego cyklu turniejów WORLD SERIES OF POKER 2010 dowiedli, że w przypadku graczy zaawansowanych zwrot z inwestycji wynosi ponad 30% na plus, wobec 15% straty dla wszystkich innych. Tak duża różnica jest przekonywującym dowodem na poparcie tezy, że poker jest grą umiejętności.

Coraz więcej państw w Europie reguluje rynek pokera w Internecie poprzez np. licencje. W tym kierunku już poszły: Włochy, Francja, Estonia i Hiszpania, a już wkrótce również Węgry, Dania i Holandia powinny zalegalizować grę online. Dzięki temu korzyść mają zarówno obywatele, na których nikt nie nakłada zbędnych ograniczeń, jak również budżet państwa, który z opłat licencyjnych i podatków może czerpać znaczące przychody. W Wielkiej Brytanii entuzjaści pokera spotykają się na popularnych organizowanych w pubach turniejach pokerowych. Za niewygórowane wpisowe mogą brać udział w rywalizacji i otrzymać darmowego drinka. Napędza to obroty właścicieli takich miejsc i przyczynia się do tworzenia nowych relacji społecznych oraz sprzyja poznawaniu ciekawych ludzi.

Ustawa hazardowa umacnia w Polsce szarą strefę. Faworyzuje gry oferowane przez państwowego monopolistę i zezwala na ich reklamowanie, dopuszcza zakłady wzajemne w Internecie, ale jednocześnie nie pozwala na ich reklamę, natomiast pokera dyskryminuje zarówno w zakresie organizacji gier, jak i ich promocji. W Polsce około 300 tysięcy graczy w pokera jest aktywnych. Chęć rzekomej ochrony obywateli przed nimi samymi spycha ich w szarą strefę. Zmniejsza to dochody państwa, które same siebie pozbawia wpływów z racjonalnego opodatkowania gry w pokera, także tej odbywającej się na stronach internetowych znajdujących się na zagranicznych serwerach. Odbiera miastom szansę na promocje, a usługodawcom, właścicielom pubów czy innych punktów gastronomicznych i hotelowych na zarobek i zwiększenie tym samym PKB. Ustawodawca niesłusznie przypina pokerowi łatkę gry hazardowej ponieważ można w nią grać za pieniądze. Jednakże na pieniądze można grać we wszystko, co wiąże się z rywalizacją, także w szachy.

Warto zaznaczyć, że podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku poker sportowy będzie sportem pokazowym obok czterech innych gier umysłowych, takich jak szachy, warcaby, go i brydż.

Ze względu na swoją specyfikę gra ta jest nie tylko rozrywką ale i formą ćwiczenia umysłu, umiejętności matematycznych i psychologicznych. Jest także ciekawą formą spędzania wolnego czasu oraz wspaniałym pretekstem do zacieśniania więzi międzyludzkich.

Ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych Dz.U. 2009 nr 201 poz. 1540 http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20092011540

Podziel sie artykułem

3 myśli nt. „Poker- hazard czy inteligentna rozrywka

  1. Ciekawy artykuł, poruszony temat jest wielkim problemem naszego Państwa, w którym ustawodawcy robią sobie za nic prawo Unii Europejskiej („..nowe prawo nie jest zgodne z prawem europejskim (prawo to jest nadrzędne wobec prawa kraju członkowskiego”) z wielu powodów. Między innymi ze względu na brak spójności z artykułem 49 oraz 56 Traktatu funkcjonowania Unii Europejskiej). Czasami przestaję się dziwić, dlaczego tyle ludzi ucieka z naszego kraju.

  2. Zgadzam się z Bartkiem :-) Czas się zastanowić co zrobić żeby ludzie nie uciekali z naszego kraju; ale to już zadanie dla rządzących; my obywatele niewiele możemy zrobi w tym kierunku. Chyba, że przy wyborach…

  3. Bardzo sensowny i prawdziwy wpis. Tracą: gracze, państwo, a nawet restauratorzy i hotele.
    Był taki czas, że w dobrym tonie było umieć grać w brydża i pokera. Teraz zostaliśmy zaszufladkowani jako hazardziści.
    Niech Państwo zamknie tez kasyna, lotto i zakłady bukmacherskie. A i założyć się o to czy jutro będzie padać też nie powinno być wolno?!? Absurd w czystej formie.