Wyższe składki ZUS – cios w przedsiębiorców

Rząd zdecydował, że od 1 stycznia 2012 roku minimalne wynagrodzenie wzrośnie z dotychczasowych 1386 zł do 1500 zł. Zmiana ta, choć nieradykalna, oznacza nie tylko podwyżkę pensji dla najmniej zarabiających pracowników, ale także spowoduje liczne negatywne konsekwencje dla przedsiębiorców.

Źródło – http://gazeta-student.pl/

Tym samym wzrosną bowiem koszty działalności firm. Skutki odczują nie tylko właściciele przedsiębiorstw zatrudniający pracowników, ale też wszyscy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Dla nich wzrost płacy minimalnej oznacza wyższe składki odprowadzane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Koszty, jakie właściciel firmy będzie musiał ponieść w związku z podwyżką minimalnego wynagrodzenia, będą uzależnione od tego, ilu i jakich pracowników zatrudnia.

Jak wzrośnie koszt zatrudnienia pracownika?

Obecnie Od 2012 r.
Płaca minimalna

1386zł

1500zł

Wynagrodzenie brutto

1386zł

1500zł

Ubezpieczenie emerytalne w częścifinansowanej przez pracodawcę (9,76%)

135,27zł

146,40zł

Ubezpieczenie rentowe w częścifinansowanej przez pracodawcę (4,5%)

62,37zł

67,50zł

Ubezpieczenie wypadkowe (1,67%)

23,15zł

25,05zł

Fundusz pracy (2,45%)

33,96zł

36,75zł

Fundusz gwarantowanychświadczeń pracowniczych (0,1%)

1,39zł

1,50zł

RAZEM

1642,14zł

1777,20zł

Różnica między przyszłym a obecnymkosztem zatrudnienia

135,06zł

Rocznie

1620,72zł

Tax Care S.A.

Z największym wzrostem kosztów pracy powinni się liczyć przedsiębiorcy, u których pracuje wiele osób o najniższych kwalifikacjach i tym samym najmniej zarabiających. Jak obliczyli eksperci z Tax Care – jeżeli w firmie jest tylko jeden pracownik z dotychczasową minimalną pensją 1386 zł brutto, podwyżka spowoduje, że w ciągu roku koszt jego zatrudnienia zwiększy się co najmniej o 1620 złotych (uwzględniając tylko wynagrodzenie zasadnicze).

Jeśli firma zatrudnia więcej osób pracujących za najniższe wynagrodzenie, to wzrost kosztów może być dużo większy – od 3241 zł przy zatrudnieniu dwóch osób do ponad 11 tys. zł w przypadku siedmiu pracowników. Podwyżki najniższej pensji nie muszą się obawiać przedsiębiorcy zatrudniający pracowników o wysokich kwalifikacjach, bo ci z reguły zarabiają więcej niż minimalne wynagrodzenie.

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia dotknie także osoby, które dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą i mają w związku z tym prawo do niższych składek ZUS. Przez pierwsze dwa lata działalności gospodarczej nowe firmy płacą sporo niższe składki, które są liczone od co najmniej 30%  minimalnego wynagrodzenia, które w przyszłym roku wzrośnie. W zawiązku z tym wzrost najniższej płacy oznacza także wyższą podstawę wymiaru składek społecznych ZUS dla początkujących przedsiębiorców.

Z wyliczeń analityków Tax Care wynika, że obciążenia początkującego przedsiębiorcy wobec ZUS (ubezpieczenia społeczne z chorobowym) będą wyższe o 10,15 zł miesięcznie, czyli prawie o 122 zł rocznie.

Rodzaj ubezpieczenia Stawka (%) Podstawa wymiaru (2011r.) Podstawa wymiaru (2012r.)
415,80zł 450zł
Emerytalne 19,52 81,16zł 87,84zł
Rentowe 6 24,95zł 27zł
Chorobowe 2,45 10,19zł 11,03zł
Wypadkowe 1,67 6,94zł 7,52zł
Razem 123,24zł 133,39zł

Tax Care S.A.

Podwyższenie składek ZUS  nie jest korzystne dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Zwiększenie kosztów utrzymania, w szczególności dopiero początkujących firm, może zniechęcać społeczeństwo do otwierania własnej działalności gospodarczej. Prowadzenie na własną rękę przedsiębiorstwa zawsze wiąże się z ryzykiem, a także niepewnością co do zysku. W szczególności ma to znaczenie dla małych lub też dopiero co powstałych przedsiębiorstw, które dopiero zaczynają istnieć na rynku i nie mają jeszcze  zaplecza finansowego czy bazy klientów. Tym samym niejednokrotnie balansują na granicy opłacalności. Wzrost składek ZUS w pewnym sensie prowadzi właścicieli takich firm do refleksji nad rentownością ich działalności gospodarczej. Jednocześnie podniesienia kosztów utrzymania takiej działalności zniechęca ewentualnych przyszłych przedsiębiorców. Powoduje to spowolnienie rozwoju gospodarczego oraz powiększenie i tak dość sporej „szarej strefy ”w zatrudnieniu.

Podniesienie minimalnego wynagrodzenia, a tym samym składki  ZUS, nie jest bez znaczenia również dla przedsiębiorców zatrudniających pracowników. Konieczność ponoszenia większych kosztów może prowadzić do szukania przez nich oszczędności w inny sposób. W efekcie prowadzić może to do ograniczenia i zmniejszania zatrudnia, rezygnacji z premii i dodatków, czy tez nawet przyjmowania większej ilości zamówień i niezgodnego, z prawem wydłużania czasu pracy w celu ich terminowej realizacji.

Podziel sie artykułem

6 myśli nt. „Wyższe składki ZUS – cios w przedsiębiorców

 1. Bardzo dobre i rzetelne informacje
  Tylko dlaczego nas drobnych przedsiebiorców „kochaja” najbardziej w tym kraju. Kazde koszty transformacji, „okresów przejsciowych” musimy ponosić my.
  Czy mozna wykonywać tzw. umowy śmieciowe nadal?

 2. Minimalne wynagrodzenie w przypadku umów cywilnoprawnych nie ma zastosowania. Wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia może być niższe od minimalnego. Nie ma więc konieczności dodawania aneksów do umów jak w przypadku umów o pracę.

 3. Nice blog, keep it going!

 4. Dzisiaj przeczytałem w internecie tą skandaliczną zapowiedź. Tekst poniżej…
  Wzrosną składki płacone przez samozatrudnionych?
  k.o. 02-02-2012, ostatnia aktualizacja 02-02-2012 13:46
  Prześlij e-mailem
  Dodaj do:
  Wydrukuj
  Wielkość tekstu: A A A

  Rząd zastanawia się nad podwyższeniem składek na ubezpieczenie społeczne płaconych przez osoby prowadzące działalność gospodarczą

  Osoby prowadzące działalność gospodarczą odprowadzają do ZUS składki , które dla nowych firm wynoszą od 30 proc. minimalnego wynagrodzenia w gospodarce, dla pozostałych od 60 proc. średniego wynagrodzenia w gospodarce. W przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę podstawą obciążenia składką ubezpieczeniową jest pełne otrzymywane wynagrodzenie.

  Pomysły na zwiększenie wysokości składek płaconych przez osoby samozatrudnione pojawiały się już wcześniej. Głośno mówił o tym jeszcze w ubiegłym roku minister Michał Boni. Argumentem miało być m.in. to, że osoby płacące niskie składki otrzymają także bardzo niskie świadczenia w przyszłości. Ich emerytura z publicznego systemu wyniesie kilkaset złotych.

  - Jest duża otwartość do tego pomysłu – mówił niedawno w rozmowie z nami Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

  Rząd, jak napisał w informacji Lewiatan, chce by samozatrudnieni płaci składki emerytalno-rentowe proporcjonalnie do dochodu. Nie mniej niż od ustawowego minimalnego wynagrodzenia i nie więcej niż od 250 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Wysokość składek mieściłaby się zatem w granicach od 400 do 2400 zł.

  - Przedsiębiorcy są temu przeciwni, chyba że nowe zasady miałyby charakter powszechny i objęły wszystkich ubezpieczonych, w tym rolników, górników, nauczycieli, sędziów, prokuratorów i pracowników służb mundurowych – uważa Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu PKPP Lewiatan.

  Zdaniem Lewiatana równoważenie systemu emerytalnego powinno być realizowane poprzez likwidację przywilejów i zmniejszanie wydatków, a nie zwiększanie składek.

  - Przedsiębiorcy mają zapłacić 4 mld zł rocznie więcej. Ponad 10 mld zł rząd mógłby uzyskać ograniczając przywileje emerytalno- rentowe służb mundurowych i rolników. Nie chce się jednak narażać tym grupom zawodowym. Woli poszukać dodatkowych pieniędzy u przedsiębiorców, bo jest przekonany, że nie będą głośno protestować – mówi Mordasewicz.
  mojaemerytura.rp.pl
  © Wszystkie prawa zastrzeżone
  ———————————————-

  Jak to sie ma do misji MIn. Gospodarki
  Misja, wizja, priorytety Ministerstwa Gospodarki

  Misja Ministerstwa Gospodarki

  Misją Ministerstwa Gospodarki jest stworzenie najlepszych w Europie warunków prowadzenia działalności gospodarczej !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Żart chyba

  Proszę o pilną informacje o tym projekcie podwyżki zus dla firm. Nastroje wśród przedsiębiorców jeszcze nigdy nie były tak złe i wprowadzenie tej ustawy doprowadzi do bardzo poważnych protestów społecznych dużo poważniejszych niż w sprawie AKTa . Stało się coś czego jeszcze nigdy nie było my przedsiębiorcy zaczynamy się jednoczyć przeciwko rządowi i jesteśmy gotowi na walkę do ostatnich sił. Wielu z nas pracuje po kilkanaście godzin na dobę rozwijając firmy i dając ludziom zatrudnienie
  jednocześnie ryzujemy całym swoim majątkiem i płacimy olbrzymie podatki.

  Ta ustawa może doprowadzić do lawinowego wzrostu bezrobocia i likwidacji tysięcy firm . Nagradzani będą kombinatorzy którzy potrafią robić lewe koszty i działają w szarej strefie wykazując śmiesznie mały zysk na papierze . Natomiast firmy działające uczciwie zostaną bardzo dotkliwie ukarane .Prosimy o pilną interwencję w tej sprawie . Rząd pracuje nad tym po cichu bo che zaskoczyć przedsiębiorców . Pisałem do nich w tej sprawie kilka emalii niestety nie raczyli odpowiedzieć na żaden z nich .
  Argumentem miało być m.in. to, że osoby płacące niskie składki otrzymają także bardzo niskie świadczenia w przyszłości. Ich emerytura z publicznego systemu wyniesie kilkaset złotych.Jakoś nikt nie planuje drastycznego podniesienia składki dla rolników np do 1500 zł miesięcznie chociaż emerytura jaką oni będą otrzymywać będzie dużo mniejsza niż przedsiębiorców. Dodatkowo składki płacone przez przedsiębiorce z nawiązką pokryją koszty jego przyszłej emerytury . Natomiast w przepadku rolników
  którzy płacą kosmicznie małe pieniądze budżet państwa będzie musiał bardzo dużo dołożyć do emerytury rolniczej. Akurat to doskonale powinien wiedzieć pan i Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej (PSL)

  Lech Bednaski z grupą kilkunastu przedsiębiorców

 5. Dziękujemy za informację. Z pewnością zajmiemy się tą sprawą gdyż również nam zależy na swobodnym rozwoju polskich przedsiębiorców. Jeżeli faktycznie takie zmiany zostaną wprowadzone doprowadzi to do katastrofalnych skutków.

 6. http://www.facebook.com/STOPZUS
  Prosimy o poparcie naszej akcji : Mamy zamiar walczyć nie tylko o zaniechanie prac nad podwyżką ZUSu ale również o stworzenie uczciwych warunków prowadzenia działalności gosp. w Polsce.